2011 Finley Award Results

2011 Finley Award Results

The 39 Steps, Stage Left Theatre Troupe – Adjudicators’ Certificate – Excellent use of shadow puppetry and screen work.

Alice in Wonderland, Phoenix Theatre
Adjudicators’ Certificate – Overall Alice theme, front of house.

Blood Brothers, Wanneroo Repertory – Adjudicators’ Certificate, Ian Cross – Outstanding Perth debut performance.

Boy from Oz, 
Adjudicators’ Certificate – Mahalia Bowles – Stage Presence.

Charley’s Aunt, Adjudicators’ Certificate– Intelligent and creative set design for small stage space.

Children’s Letters to God, 
Adjudicators’ Certificate – Creative design for the band’s costumes and integration with performance.

Daisy Pulls It Off, Adjudicators’ Certificate – Susan Lynch – Encouraging new talent.

E, St Norbert
-,
Adjudicators’ Certificate – Technical expertise and wizardry in creation of the E pad.

Five Blue-Haired Ladies Sitting on a Green Park Bench,Darlington Theatre Players – 
Adjudicators’ Certificate – Excellent use of gobo lighting.

Funny Business,  Certificate – Ensemble acting, seamless and outstanding performance by the whole cast.

Hamlet, Old Mill Theatre
-,
Adjudicators’ Certificate – Excellence in sound and lighting for creation of the storm.

Jack and the Beanstalk, Darlington Theatre Players – Adjudicators’ Certificate – effectiveness of the Giant’s machine.

The Kid, Kwinana Theatre Workshop – Adjudicator’s Certificate – Ensemble work.

The Robert Finley Award for Best Musical Winner: “Funny Business”, Blak Yak, directed by Lorna Mackie
Runner-Up: “Boy from Oz”, Playlovers
Third Place: “Side Show”, Playlovers
Remaining Short List: “Little Women”, Roleystone Theatre and “Return to the Forbidden Planet”, Stirling Players
The Robert Finley Award for Best Play Winner: “Last of the Red Hot Lovers”, Garrick Theatre, directed by Andrew Warwick
Runner-Up: “The Miracle Worker”, Stirling Players
Third Place: “Hamlet”, Old Mill Theatre
Remaining Short List: “All My Sons” GRADS, “Amadeus” Old Mill, “Crimes of the Heart” Melville Theatre, “Daisy Pulls It Off” Old Mill, “Influence” Roleystone Theatre, “A Lie of the Mind” Blak Yak, “The Woman Who Cooked Her Husband” KADS
Youth Production – “E”, St Norbert College
The Mary Webb Award for Director of a Musical – Tyler Jones, “Side Show”, Playlovers
The Susan Hayward Award for Director of a Play – John Milson, “Hamlet”, Old Mill
Musical Director – Kate McIntosh, “Boy from Oz”, Playlovers
Choreographer – Hillary Readings, “Boy from Oz”, Playlovers
Actor in a Play – Izaak Lim, “Hamlet”, Old Mill
Actress in a Play – Kaitlin Shawcross, “The Miracle Worker”, Stirling
Musical Theatre Performer – Male – Ryan Taaffe, “Boy from Oz”, Playlovers
Musical Theatre Performer – Female – A tie: Claire Taylor, “Side Show”, Playlovers and Breeahn Jones, “Side Show”, Playlovers
Other than Lead Male in a Play – Ray Condy, “Influence”, Roleystone
Other than Lead Female in a Play – Olivia Darby, “Charley’s Aunt”, Garrick
Other than Lead Male in a Musical – Paul Taylor Byrne, “Boy from Oz”, Playlovers
Other than Lead Female in a Musical – Emma Davis, “Little Women”, Roleystone
The Veronica Overton-Low Award for Youth in a Musical – Emily Gelineau, “Children’s Letters to God”, Darlington Theatre Players
The Brian Maddocks Award for Youth in a Play – Richard Kalukal, “E”, St Norbert College
The Yvonne Lynch Breakthrough Award – Rachael Maher, “The Miracle Worker”, Stirling
Set (Musical) – “Return to the Forbidden Planet” Stirling
The David Crewes Award for Set (Play) – “The Miracle Worker”, Stirling
The Brenda Stanley Award for Costumes (Play) – “All My Sons”, GRADS
Costumes (Musical) – “Side Show”, Playlovers
Sheila Buchanan Achievement Award – Stirling Players
Elizabeth Crewes Front of House Award – Murray Music & Drama
Hall of Fame Kerri Hilton and John Milson
The Inaugural “Norma” Award – Norma Davis