2012 Finley Award Results

2012 Finley Award Results

 The Robert Finley Award for Best Play 

Winner: “M Butterfly, GRADS, directed by Barry Park 

Runner-Up: “Deathtrap”, Garrick Theatre 

Third Place: “Flesh Wounds”, Old Mill Theatre 

Remaining Short List: 

“Blithe Spirit”, Roleystone Theatre 

“Calendar Girls”, Garrick Theatre 

“Candles in the Rain”, KADS 

“Cash on Delivery”, Wanneroo Repertory 

“Hedda Gabler”, Melville Theatre Company 

“Parramatta Girls”, Old Mill Theatre 

“Who’s Afriad of Virginia Woolf?”, Old Mill Theatre 

NOTE: This is GRADS second Robert Finley Award. 

They previously won in 2005 with “What the Butler Saw”, directed by Stephen Lee. 

The Robert Finley Award for Best Musical 

Winner: “Falsettos”, Old Mill Theatre, directed by John MIlson 

Runner-Up: “Hairspray”, Stray Cats Theatre Company 

Third Place: “Sunset Boulevard”, Wanneroo Repertory 

Remaining Short List: 

“Avenue Q”, Roleystone Theatre 

“Falling to the Top”, Playlovers 

NOTE: This is Old Mill Theatre’s first Robert Finley Award 

Youth Production – “Of Mice and Men”, Midnite Youth Theatre Company 

Other Nominees: 

“Almost Oklahoma”, Darlington Theatre Players 

“The Messenger”, Midnite Youth Theatre Company 

“Peter Pan”, Mandurah Little Theatre 

“Tales from the Arabian Nights”, Midnite Youth Theatre Company 

The Susan Hayward Award for Director of a Play – Barry Park, “M Butterfly”, GRADS 

Other Nominees: 

Alice Dale, “Deathtrap”, Garrick Theatre 

James Hough-Neilson, “Hobson’s Choice”, Playlovers 

Garry Lawrence, “Who’s Afraid of Virginia Woolf?” , Old Mill Theatre 

Jess Messenger. “Flesh Wounds”, Old Mill Theatre 

The Mary Webb Award for Director of a Musical – John Milson, “Falsettos”, Old Mill Thetare 

Other Nominees: 

Cat Baxter, “Seussical the Musical”, Koorliny Arts Centre 

Robert Benson-Parry, “Sunset Boulevard”, Wanneroo Repertory 

Karen Francis, “Hairspray”, Stray Cats Theatre Company 

Tyler Jones. “Falling to the Top”, Playlovers 

Choreographer – Melissa Smith, “Hairspray”, Stray Cats Theatre Company 

Other Nominees: 

Carole Dhu, “Eurobeat—Almost Eurovision”, Murray Music & Drama 

Michelle Durrant, “Eurobeat—Almost Eurovision”, Bunbury Musical Comedy Group 

Tammie Rafferty, “Falling to the Top”, Playlovers 

Kristen Twynam-Perkins, “Almost Oklahoma”, Darlington Theatre Players 

Musical Director – Alistair Smith, “Falsettos”, Old Mill Theatre 

Other Nominees: 

MJ Bell, “The Rink”, Playlovers 

Stephanie Lewendon-Lowe, “Avenue Q”, Roleystone Theatre 

Kate McIntosh, “Sunset Boulevard”, Wanneroo Repertory 

Robert Woods, “Falling to the Top”, Playlovers 

Actress in a Play – Beverly Lawrence, “Who’s Afraid of Virginia Woolf?”, Old Mill Theatre 

Other Nominees: 

Sally Barendse, “Plaza Suite”, Old Mill Theatre 

Bonnie Coyle, “Flesh Wounds”, Old Mill Theatre 

Jodie Hansen, “The Goat, or Who is Sylvia?”, Melville Theatre Company 

Stella Young, “Calendar Girls”, Esperance Theatre Guild 

Actor in a Play – Charles McComb, “M. Butterfly”, GRADS 

Other Nominees 

Bryn Coldrick, ”Much Ado About Nothing”, Roleystone Theatre 

Joe Isaiah, “Deathtrap”, Garrick Theatre 

Eliot McCann, “M. Butterfly”, GRADS 

Garry T Saunders, “Habeas Corpus”, GRADS 

Musical Theatre Performer – Female – Sharon Kiely, “Falsettos”, Old Mill Theatre 

Other Nominees: 

Kimberley Harris, “Falling to the Top”, Playlovers 

Rachel Monamy, “Sunset Boulevard”, Wanneroo Repertory 

Mirella Renel, “The Rink”, Playlovers 

Elethea Sartorelli, “Seussical the Musical”, Koorliny Arts Centre 

Musical Theatre Performer – Male – Manuao TeAotonga, “Falling to the Top”, Playlovers 

Other Nominees 

Simon Brett, “Avenue Q”, Roleystone Theatre 

Sam Chadwick, “Hairspray”, Stray Cats Theatre Company 

Phillip Hutton, “Peter Pan”, Mandurah Little Theatre 

Jack McKenzie, “Seussical the Musical”, Koorliny Arts Centre 

Other than Lead Female in a Play 

Deb Matthews, “Summer of the Seventeenth Doll”, Margaret River Theatre Group 

Other Nominees: 

Nina Deasley, “One Flew Over the Cuckoo’s Nest”, Phoenix Theatre 

Liz Hoffman, “Habeas Corpus”, GRADS 

Rosemary Longhurst, “Hedda Gabler”, Melville Theatre Company 

Carmen Miles, “Hedda Gabler”, Melville Theatre Group 

Other than Lead Male in a Play – Jack Walker, “One Flew Over the Cuckoo’s Nest”, Phoenix Theatre 

Other Nominees: 

Jonathan Best, “Love’s Labour’s Lost”, GRADS 

Andrew Brown, “Cash on Delivery”, Wanneroo Repertory 

Alex Littlewood, “Face to Face”, Stirling Players 

Adam Salathiel, “One Flew Over the Cuckoo’s Nest”, Phoenix Theatre 

Other than Lead Female in a Musical – Georgia McGivern, ”Hairspray”, Stray Cats Theatre Company 

Other Nominees: 

Tarryn Bullock, “Jack the Ripper”, Koorliny Arts Centre 

Victoria Luxton, “Jack the Ripper”, Koorliny Arts Centre 

Kristen Wilding, “Scrooge”, Melville Theatre 

Other than Lead Male in a Musical – Craig Griffen, “Hairspray”, Stray Cats Theatre Company 

Other Nominees: 

Chris Bedding, “Falling from the Top”, Playlovers 

Tate Bennett, “Hairspray”, Stray Cats Theatre Company 

Brian Dennison, “Avenue Q”—Roleystone Theatre 

Jack McKenzie, “Hairspray”, Stray Cats Theatre Company 

The Yvonne Lynch Breakthrough Award – Meg McKibben, “Sunset Boulevard”, Wanneroo Repertory 

The Brian Maddocks Award for Youth in a Play 

Ellis Ormonde, “Of Mice and Men”, Midnite Youth Theatre Company 

Other Nominees: 

Sam Elias, “Tales from the Arabian Nights”, Midnite Youth Theatre Company 

Andrew Lawrence, “Francis”, Midnite Youth Theatre Company 

James Sier, “Tales from the Arabian Nights”, Midnite Youth Theatre Company 

Thomas Williams, “Francis”, Midnite Youth Theatre Company 

The Veronica Overton-Low Award for Youth in a Musical 

Sam Ferguson, “Hairspray”, Stray Cats Theatre Company 

Other Nominees: 

Welland Joyce, “Falsettos ‘, Old Mill Theatre 

Kate Sisory, “The Rink ‘, Playlovers 

Maddison Thomas and Bianca Thomas, “Dick Whittington and His Cat”, Prima Donna Productions 

The David Crewes Award for Set (Play) 

Summer of the Seventeenth Doll”, Margaret River Theatre Group 

Other Nominees: 

“Deathtrap”, Garrick Theatre 

“Hobson’s Choice”, Playlovers 

“Rookery Nook”, Darlington Theatre Players 

“Translations”, Irish Theatre Players 

Set (Musical) – “The Rink”, Playlovers 

Other Nominees: 

“Almost Oklahoma”, Darlington Theatre Players 

“Avenue Q”, Roleystone Theatre 

“Jack the Ripper”, Koorliny Arts Centre 

“Seussical the Musical”, Koorliny Arts Centre 

The Brenda Stanley Award for Costumes (Play) – “Love’s Labour’s Lost”, GRADS 

Other Nominees: 

“Hedda Gabler”, Melville Theatre Company 

“M. Butterfly”, GRADS 

“Much Ado About Nothing”, Roleystone Theatre 

“When We Are Married”, Wanneroo Repertory 

Costumes (Musical) – “Eurobeat—Almost Eurovision”, Bunbury Musical Comedy Group 

Other Nominees: 

“All for One”, Murray Music & Drama 

“Hairspray”, Stray Cats Theatre Company 

“Jack the Ripper”, Koorliny Arts Centre 

“Seussical the Musical”, Koorliny Arts Centre 

Hywell Williams Award for Technical Achievement 

“Macbeth@Metros”, Midnite Youth Theatre Company 

Adjudicators’ Certificates 

“Jack the Ripper”, Koorliny Arts Centre – Creation of Atmosphere 

Peter Carr, “The Farndale Avenue Housing Estate Townswomen’s Guild Dramatic Society’s Production of Macbeth”, Kwinana Theatre Workshop – The Witches Song 

Maddison and Bianca Thomas, “Seussical the Musical”, Koorliny Arts Centre – Stage Appeal 

“Hobson’s Choice”, Playlovers – Atmosphere and Lighting in the Cellar 

Giancono Groppooli, “The Messenger”, Midnite Youth Theatre Company – Characterisation for playing the dog 

“Francis”, Midnite Youth Theatre Company – Innovative venue Choice 

Dinda Hargrave, Emma Truffett & Erin Hight, “Much Ado About Nothing”, Roleystone Theatre – Timing and Delivery 

“Parramatta Girls”, Old Mill Theatre – Ensemble Work 

“Calendar Girls”, Esperance Theatre Guild – Technical Effects and Creation of atmosphere 

“Cash on Delivery”, Wanneroo Repertory – Washing machine effect 

Andrew Brown, Wanneroo Repertory – Encouragement Award and diversity of roles 

“Eurobeat – Almost Eurovision”, Murray Music & Drama – Creation of atmosphere for the Bosnian gunmen 

“Love’s Labour’s Lost”, GRADS – The Tree 

Jodi Edom, “Boston Marriage”, Roleystone Theatre – Hairstyles 

“Translations”, Irish Theatre Players – Atmosphere and Music 

Brendan Ellis, “Face to Face”, Stirling Players – Encouragement in Direction 

“Calendar Girls”, Garrick Theatre – Ensemble Playing 

Kim Taylor and Noel O’Neill, “Candles in the Rain”, KADS – Charecterisation and Rapport 

“Calendar Girls”, Garrick Theatre – Innovative programme/souvenir 

Sheila Buchanan Achievement Award – Old Mill Theatre 

Elizabeth Crewes Front of House Award – Phoenix Theatre 

The “Norma” Award – Stirling Players 

Hall of Fame 

David Young 

Life Members 

Jeff Hansen 

Paul Treasure