2015 Finley Awards

by January 17, 2016

The Robert Finley Award for Best Play

Winner

Minefields and Miniskirts, Harbour Theatre

Third Place

QuartetKADS

Runner-Up

Equus, Melville Theatre Company

Other Top 10 Plays

Big Maggie, Irish Theatre Players
Love, Loss and What I Wore
Melville Theatre Company
Steel Magnolias, Koorliny Arts Centre
Noises Off, Serial Productions
It’s My Party and I’ll Die if I want to, Darlington Theatre Players
One Day of the Year, Old Mill Theatre
The Rain Maker, KADS

divider_finley

The Robert Finley Award for Best Musical

Winner

A Man of No Importance, Playlovers

Third Place

Beauty and the Beast, Koorliny Arts Centre

Runner-Up

The Musical of Musicals, Koorliny Arts Centre

Other Top 5 Musicals

13Playlovers
Sweet Charity, Limelight Theatre

divider_finley

Youth Production

Winner

13, Playlovers

Other Nominees

BatsPrimadonna Productions
James and the Giant PeachGarrick Theatre
Little Shop of HorrorsSt Norbert College
Bugsy MalonePhoenix Theatre

 

divider_finley

The Susan Hayward Award for Director of a Play

Winner

Peter Kirkwood, Minefields and Miniskirts, Harbour

Other Nominees

Lars Jensen, Equus, Melville
Vanessa Jensen, Love, Loss and What I Wore, Melville
Joe Isaia, Noises Off, Serial Productions
Terry Hackett, Quartet, KADS

divider_finley

The Mary Webb Award for Director of a Musical

Winner

Andrew Baker, A Man of No Importance, Playlovers

Other Nominees

Kimberley Shaw, 13, Playlovers
Katherine Freind, Beauty and the Beast, Koorliny
Allen Blachford and Kate McIntosh, The Musical of Musicals, Koorliny
David Nelson, Sweet Charity, Limelight Theatre

divider_finley

Choreographer

Winner

Allen Blachford, The Musical of Musicals, Koorliny Arts Centre

Other Nominees

Georgia Rodgers, 13, Playlovers
Anita Telkamp, Legally Blonde, 9 Lives Productions
Jarrad Immes, Sweet Charity, Limelight Theatre
Claire Nichols, A Man of No Importance, Playlovers

divider_finley

Musical Director

Winner

Timothy How, A Man of No Importance, Playlovers

Other Nominees

Justin Freind, Beauty and the Beast, Koorliny Arts Centre
Kate McIntosh, Evita, Koorliny Arts Centre
Bruce Angus, Evita, Primadonna Productions
Russell Jay, Bonnie and Clyde, Murray Music and Drama

divider_finley

Actress in a Play

Winner

Denice Byrne, Big Maggie, Irish Theatre Players

Other Nominees

Katherine English, Minefields and Miniskirts, Harbour Theatre
Bethwyn Legg, The Real Thing, GRADS
Susan Lynch, Love, loss and what I wore, Melville Theatre Company
Natalie Burbage, Steel Magnolias, Koorliny Arts Centre

divider_finley

Actor in a Play

Winner

Oliver Kaiser, Equus, Melville Theatre Company

Other Nominees

David Meadows, Dr Faustus, GRADS
Ray Egan, It’s My Party And I’ll Die If I want To, Darlington Theatre Players
Peter Clark, The Real Thing, GRADS
Douglas Sutherland-Bruce, Quartet, KADS

divider_finley

Actress in a Musical

Winner

Rachel Monamy, The Musical of Musicals, Koorliny Arts Centre

Other Nominees

Sian Dhu, Evita, Primadonna Productions
Kim Moore, Bonnie and Clyde, Murray Music and Drama
Ruth Bennett, The Musical of Musicals, Koorliny  Arts Centre
Helen Kerr, Sweet Charity, Limelight Theatre

divider_finley

Actor in a Musical

Winner

David Gardette, A Man of No Importance, Playlovers

Other Nominees

Paul Spencer, Evita, Koorliny  Arts Centre
Gab Nash, Cinderella, South West Opera Company
David Wallace, The Musical of Musicals, Koorliny Arts Centre
Jesse Watts, The Musical of Musicals, Koorliny Arts Centre

divider_finley

Best Supporting Actor in a Play

Winner

Grant Malcolm, Dr Faustus, GRADS

Other Nominees

Keith Abbott, Panic Stations, Garrick Theatre
Sam Barnett, Bengal Tiger at the Baghdad Zoo, Playlovers
Alex Jones, Picasso at the Lapin Agile, KADS
Sean Haining, Big Maggie, Irish Theatre Players

divider_finley

Best Supporting Actress in a Play

Winner

Elouise Eftos, Equus, Melville Theatre Company

Other Nominees

Emily Lloyd, The Female of the Species, Harbour Theatre
Caroline McDonnell, Hail Mary, Old Mill Theatre
Leanne Tunbridge, Steel Magnolias, Koorliny Arts Centre
Krysia Wiechecki, Noises Off, Serial Productions

divider_finley

Best Supporting Actress in a Musical

Winner

Samantha Ferguson, Bonnie & Clyde, Murray Music and Drama

Other Nominees

Alyssa Burton, Snoopy, Wanneroo Theatre
Vikki Walker, Legally Blonde, 9 Lives Productions
Trudy Dunn, A Man of No Importance, Playlovers
Daisy Valerio, A Man of No Importance, Playlovers

divider_finley

Best Supporting Actor in a Musical

Winner

Brandon Williams-West, Beauty and the Beast, Koorliny arts Centre

Other Nominees

Mark Thompson, Beauty and the Beast, Koorliny Arts Centre
Rob Littlewood, Cinderella, South West Opera Company
Josh Firman, A Man of No Importance, Playlovers
Chris Gerrish, A Man of No Importance, Playlovers

divider_finley

The Yvonne Lynch Breakthrough Award

Winner

Gab Nash, Cinderella, South West Opera Company

Other Nominees

Brandon Williams-West, Beauty and the Beast, Koorliny Arts Centre
Claudia Van Zeller, Gypsy, Stirling Theatre Players
Ruth Bennett, The Musical of Musicals, Koorliny Arts Centre
Jesse McGinn, Hail Mary, Old Mill Theatre

divider_finley

The Brian Maddox Award for Youth in a Play

Winner

Tessa Bevilacqua, Wolf Lullaby, Old Mill Theatre

Other Nominees

No nominees this year

divider_finley

The Veronica Overton-Low Award for Youth in a Musical

Winner

Seamus Harrison, 13, Playlovers

Other Nominees

Neve Havercroft, Babes in the Woods, GRADS / Roleystone Theatre
Cassie Powers, Bats, Primadonna Productions
Hamish Briggs, 13, Playlovers
Blake Jenkins, Little Shop of Horrors, St Norbert College

divider_finley

The David Crewes Award for Set (Play)

Winner

Noises Off, Serial Productions

Other Nominees

Equus, Melville Theatre Company
Steel Magnolias, Koorliny Arts Centre
Love, Loss and What I Wore, Melville Theatre Company
Quartet, KADS

divider_finley

Set (Musical)

Winner

A Man of No Importance, Playlovers

Other Nominees

Beauty and the Beast, Koorliny Arts Centre
Basin Street Blues, Darlington Theatre Players
Gypsy, Stirling Theatre
Cinderella, South West Opera Company

divider_finley

The Brenda Stanley Award for Costumes (Play)

Winner

Equus, Melville Theatre Company

Other Nominees

Minefields and Miniskirts, Harbour Theatre
Noises Off, Serial Productions
Steel Magnolias, Koorliny Arts Centre
Quartet, KADS

divider_finley

Costumes (Musical)

Winner

CinderellaSouth West Opera Company

Other Nominees

Beauty and the Beast, Koorliny Arts Centre
A Man of No Importance, Playlovers
Saucy Jack and the Space Vixens, Phoenix Theatre + Blak Yak
The Musical of Musicals, Koorliny Arts Centre

divider_finley

Hywell Williams Award for Technical Achievement

Winner

A Man of No Importance, Playlovers

Other Nominees

Minefields and Miniskirts, Harbour Theatre
Noises Off, Serial Productions
It’s My Party And I’ll Die If I Want To, Darlington Equus, Melville Theatre Company

divider_finley

The Yvonne Hough–Neilson Adjudicators Award

Koorliny Arts Centre, for consistently high quality of musicals over several years.

divider_finley

Elizabeth Crewes Front of House Award

Winner

Phoenix Theatre

Other Nominees

Garrick Theatre
Irish Theatre Players
KADS
Murray Music and Drama

divider_finley

Adjudicators’ Certificates

Ashley Garner and Luis Barnes, for their terrific and amusing on-stage partnership in Playlovers’ musical 13.

Nicola Gredzuik, for the dramatic horse headpieces used in Melville Theatre’s production of Equus.

Susan Vincent and Kerry Goode, for their salute to the 100th anniversary of the Gallipoli landing with their production of Garrick Salutes Gallipoli.

Rhett Clarke, for his development as a powerful and believeable character actor, culminating in his performance in the KADS production of The Rainmaker.

Susan Lynch, for her quality acting over several years and across a diversity of roles.

Serial Productions’ Noises Off, for generating an outstanding audience reaction with its humour and staging.

The authentic costumes, set and period atmosphere created for the Old Mill Theatre production of The One Day of the Year.

The technical wizardry and timing precision behind “the clock” in Darlington’s production of It’s My Party And I’ll Die if I Want To.

Carl Pomfret: For his engaging writing in the historical drama The First Henry by KADS.

Stephen Lee: For continued excellence in writing and directing end of year pantomimes for GRADS.

Barry Park: For outstanding interaction with an audience in the pantomime Babes in the Wood by GRADS / Roleystone Theatre.

Stacey Gay & Claire Thomas: For the colourful and inventive sequence The Great Writer in Snoopy the Musical by Limelight Theatre.

Indi Thompson: For her enthusiastic and focussed performance in Bats by Primadonna Productions.

Megan Kerr: For her energy, charisma and exceptional stage presence in Zombie Prom by Dark Psychic Productions.

An imaginative and effective lighting design in Old Mill’s production of Jigsaws, – Kath Carney

To the backstage crew responsible for the significant scene changes during KADs The Rainmaker

To the two young men responsible for operating a man eating plant so beautifully and so professionally in St Norbert College’s production of Little Shop Of HorrorsCooper Jenkins and Gabriel Eaton

For wonderful stage presence in Bonnie and Clyde Mikayla Wyartt and Luke Newman

For the beautiful carriage that made such an impact in the production of Cinderella – Deb Prentice from South West Opera Company.

For his amazing work with a scrim backstage – Jon Lambert.

For her compelling and effective music in Minefields and Miniskirts, Toni Maree Olton.

The “show must go on” to the cast of the Darling Buds of May from Limelight Theatre.

For a very engaging performance as the grandmother in The Wedding Singer from Murray Music and Drama, Lea Turnbridge.

To Darlington Theatre for their creation of atmosphere in Basin Street Blues.

For setting the atmosphere so beautifully before the show, Tim EdwardsPicasso at Lapin Agile.

To Garrick Theatre and Fred Petersen for the opening sequence of Silhouette.

The creation of a beautiful ferris wheel. David Nelson, Limelight Theatre.

divider_finley

Sheila Buchanan Achievement Award

Old Mill Theatre, for a year of Australian plays

divider_finley

The “Norma” Award for
Outstanding Contribution to
Western Australia’s Community Theatre

Ryan Taaffe

divider_finley

Hall of Fame

Not Awarded

divider_finley

Life Member

Not Awarded

divider_finley