Results of The Robert Finley Awards 2016

by December 18, 2016

Results of the Robert Finley Awards 2016 
ITA Awards:

ITA Life Members : Ryan Taaffe and Geoff Leeder
ITA Hall of Fame: John Woolrych and Lyn Hutcheon
The Norma Davis Award: Kent Acott 

Adjudicators Certificates:

The Heely Wheely Shoes in the Little Mermaid – Koorliny Arts Centre
The “Beyonce” performance from the “Old Ladies” in ‘What’s New Pussycat -Primadonna Productions
Atmosphere in “Gaslight’ – Wanneroo Repertory
Lisa Watts for Make up in “Tuesdays with Morrie” – Stirling Theatre
The real food in “ Darling Buds of May” – Ellenbrook Theatre Company
Lighting and ocean effects in “And Then There Were None’ – Garrick Theatre
Liam Telcik, Tom Matthews, Atiya Bradwood – Fairytale characters in Shrek Jr – Roleystone Theatre
The ensemble from “ Joseph and the Amazing Technicolour Dreamcoat” – Primadonna Productions

Georgina Hamer – encouragement certificate, diverse body of work this year
Make up – “Cat and Canary” – Yvette Drager – Roleystone Theatre
Set dressing and lighting – “Under the Blue Sky” – Melville Theatre Company
Soundscape, “Lord of the Flies” – Harbour Theatre
Set dressing – “Enchanted April” – Wild Capers Theatre, Dunsborough
Lighting – “Prepare to Meet Thy Tomb” – Garrick Theatre
Curtain Call – “Prepare to Meet Thy Tomb” – Garrick
Finn Malet, an excellent performance in “ The Little Mermaid” – Koorliny Arts Centre
Excellent use of space , lighting and voice in “The Rise and Fall of Little Voice” – KADS
For continuing to produce work under adversity – Playlovers
For a diverse body of work this year – Richard Hadler
Don Callison for the impressive falls and prat falls in “ One Man, Two Guvnors” – Melville Theatre
The humorous “prone position” in “Touch and Go” Garrick Theatre
“The show must go on“ Charlie Darlington ‘- Little Shop of Horrors’ – Roleystone Theatre.
Rapport between Alan Morris and Jarrod Buttery in “The Love List” – Harbour Theatre
Comic Flair – Marine Kelly – “What’s New Pussycat” – Primadonna Productions

THE YVONNE LYNCH BREAKTHROUGH AWARD
Rob Warner, The Foreigner – Darlington Theatre Players

THE BRIAN MADDOCKS AWARD FOR YOUTH IN A PLAY
George O’Doherty, The Trolleys – Playlovers

THE VERONICA OVERTON-LOW AWARD FOR YOUTH IN A MUSICAL
Sophia Matthews, A Little Princess – Playlovers

THE YVONNE HOUGH-NEILSON ADJUDICATORS AWARD
Noel O’Neill – Prolific Body of Writing.

HYWELL WILLIAMS AWARD FOR TECHNICAL ACHIEVEMENT
The Cat and the Canary – Roleystone Theatre

THE ELIZABETH CREWES FRONT OF HOUSE AWARD
Wild Caper Theatre

SHEILA BUCHANAN AWARD
Wild Caper Theatre – Dunsborough for their commitment to theatre in the South West.

BEST CHOREOGRAPHER
Maddison Price, The Witches of Eastwick  – 9 Lives Productions

BEST MUSICAL DIRECTOR
Lyn Brown, Blitz – Wanneroo Repertory

BEST SET (MUSICAL)
Footloose -Darlington Theatre Players

BEST COSTUMES (MUSICAL)
The Little Mermaid – Koorliny Arts Centre

BEST ACTOR (MUSICAL)
Mitch Lawrence, Spamalot – Koorliny Arts Centre

BEST ACTRESS (MUSICAL)
Shanice Palfrey, The Little Mermaid – Koorliny Arts Centre

BEST SUPPORTING ACTOR (MUSICAL)
Chris Ball, Footloose – Darlington Theatre Players

BEST SUPPORTING ACTRESS (MUSICAL)
Rachel Monamy, Spamalot – Koorliny

BEST DIRECTOR (PLAY) – SUSAN HAYWARD AWARD
Ryan Taaffe, Tuesdays With Morrie – Stirling Theatre

BEST ACTOR (PLAY)
Alan Kennedy, Tuesdays With Morrie -Stirling Theatre

BEST ACTRESS (PLAY)
Jenny Howard McCann – Shirley Valentine – KADS

BEST SUPPORTING ACTOR (PLAY)
Cal Silberstein, The Habit of Art – Old Mill Theatre

BEST SUPPORTING ACTRESS (PLAY)
Cordelia Clarke, The Woman Who Cooked Her Husband -Harbour Theatre

BEST SET (PLAY) – THE DAVID CREWES AWARD
The Foreigner- Darlington Theatre Players

BEST COSTUMES (PLAY) – THE BRENDA STANLEY AWARD
Wyrd Sisters, Darlington Theatre Players

BEST DIRECTOR (MUSICAL) – MARY WEBB AWARD
Brad Tudor and Natalie Burbage, The Little Mermaid, Koorliny Arts Centre

BEST YOUTH PRODUCTION
The Trolleys -Playlovers

3rd RUNNER UP BEST PLAY 
Shirley Valentine – KADS

RUNNER UP BEST PLAY 
The Foreigner – Darlington Theatre Players

THE ROBERT FINLEY AWARD FOR BEST PLAY 
Tuesdays With Morrie – Stirling Theatre

3RD RUNNER UP BEST MUSICAL
The Witches of Eastwick – 9 Lives

RUNNER UP BEST MUSICAL 
Spamalot – Koorliny Arts Centre

THE ROBERT FINLEY AWARD FOR BEST MUSICAL
The Little Mermaid – Koorliny Arts Centre

TOP TEN PLAYS IN NO PARTICULAR ORDER

Shirley Valentine (KADS)
Gaslight (Wanneroo Repertory)
Habit of Art (Old Mill Theatre)
Tuesdays with Morrie (Stirling Players)
The Woman Who Cooked Her Husband (Harbour Theatre)
One Man , Two Guvnors (Melville Theatre Company)
The Foreigner (Darlington Theatre Players)
The Memory of Water (Playlovers)
Honour (Old Mill Theatre)
The Rise and Fall of Little Voice (KADS)

TOP FIVE MUSICALS IN NO PARTICULAR ORDER

Spamalot (Koorliny Arts Centre)
Bad Girls (Blak Yak)
The Witches of Eastwick (9 Lives Productions)
The Little Mermaid (Koorliny Arts Centre)
Joseph and His Amazing Technicolour Dreamcoat (Primadonna Productions)

Related President Articles

Similar Posts From President Category