ITA Youthfest 2017 Results

by September 17, 2017

Adjudicator: Nick Maclaine

Youthfest 2017 Junior Winners

The Melville Theatre Encouragement Award:

Evie Jagot (Alice), Alice In Wonderland, Kadettes

Best Actor:

Keaton Humphries (Solo of Soul), Musicville, Sawyers Valley Primary School

Best Actress:

Olivia Buchanan (Debbie), Therapy For Weirdos, Creative Expressions Theatre

Best Director:

Kimberly Shaw, There’s A Sunflower In My Supper, Sawyers Valley Primary School

The Jack and Marvis Hart Award for Best Production (Junior):

Musicville, Sawyers Valley Primary School

The Terry Hackett Award for Most Innovative Production:

Therapy For Weirdos, Creative Expressions Theatre

Best Stage Manager:

Matthew Day, Sawyers Valley Primary School

Festival Stage Manager Certificate:

Liam Philby, Sawyers Valley Primary School

Youthfest 2017 Junior Adjudicator’s Certificates

For physical characterisation: Imogen Bates (The White Rabbit), Alice In Wonderland, Kadettes

For outstanding physical comedy: Bella Freeman (The Cook), Alice In Wonderland, Kadettes

For a committed performance: Caitlyn Rutley (The March Hare), Alice In Wonderland, Kadettes

For energy and enthusiasm: Harmony Parker (Daisy), There’s A Sunflower In My Supper, Sawyers Valley Primary School

For excellent teamwork: The Cast, There’s A Sunflower In My Supper, Sawyers Valley Primary School

For outstanding costuming: There’s A Sunflower In My Supper, Sawyers Valley Primary School

For an honest and truthful performance: Niamh O’Hehir (Maiden Melody), Musicville, Sawyers Valley Primary School

For best acrobatics: Willow Urlus (Counterpoint), Musicville, Sawyers Valley Primary School

For outstanding comic timing: The Cast, Therapy For Weirdos, Creative Expressions Theatre

For best visual gags: Therapy For Weirdos, Creative Expressions Theatre

 

Youthfest 2017 Senior Winners

Senior Encouragement Award:

Isobel Green (Zeeba), The Exceptional Childhood Centre, Stirling Players Youth Group

Best Actor:

Jake Cummane (Lion), Oz, St Norbert College

Best Actress:

Sienna Freeman (Mig), Rabbit, Kadettes

Best Director:

Lys Tickner, Box, Roleystone Theatre Company

The Ann Hill Award for Best Production (Senior):

Rabbit, Kadettes

The Terry Hackett For Most Innovative Production (Senior):

Box, Roleystone Theatre Company

Youthfest 2017 Adjudicator’s Certificates

For bold choices: Lucie Gray (The Recorder), Us and Them, Stirling Players Youth Group

For outstanding ensemble work: The Cast, Us and Them, Stirling Players Youth Group

For an engaging lead performance: Dan Cutler (Reggie), The Exceptional Childhood Centre, Stirling Players Youth Group

For best overall ensemble: The Cast, The Exceptional Childhood Centre, Stirling Players Youth Group

For energy and enthusiasm: The Cast, 15 Reasons Not To Be In A Play, St Norbert College

For outstanding stage presence: Mara Homez, 15 Reasons Not To Be In A Play, St Norbert College

For a convincing and natural performance: Tegan Reder, 15 Reasons Not To Be In A Play, St Norbert College

For outstanding movement: The Cast, Box, Roleystone Theatre Company

For an outstanding monologue: Ebony Uetake, Box, Roleystone Theatre Company

For an honest and truthful performance: Chloe McLevie (Beth), Oz, St Norbert College

For a committed performance: Tanya Antero (Glinda The Good Witch), Oz, St Norbert College

For outstanding comic timing: Michael Ryan (Munchkin Mayor), Oz, St Norbert College

For a creative and original script: Hannah-Jade Keppler, Fantasy Land, Gerri Keppler

For outstanding dance (shared): Aimee-Rose Keppler, Tamara Wolf & Iris Pernich (Merida, Tulip & Rosy), Fantasy Land, Gerri Keppler

For outstanding vocal work: Oliver Mayor (Kron), Rabbit, Kadettes

For emotional connection and stakes: The Cast, Rabbit, Kadettes