News

The 2017 Robert Finley Awards Nominations

The 2017 Robert Finley Awards Nominations

by December 11, 2017

The Brian Maddocks Award for Best Youth in a Play

Jack Churchman, The Witches (Koorliny Arts Centre)
Liam Crevola, The Railway Children (Harbour Theatre)
Brittany Isaia, Gentleman Incorporated (Darlington Theatre Players)
Kael McGrechan, Glass Menagerie (Garrick Theatre Club)
Leo Rimmer, James and the Giant Peach (Kalamunda Amatuer Dramatic Society)

Best Supporting Actor in a Play

Manuao TeAotonga, Someone Who’ll Watch Over Me (Irish Theatre Players)
Oliver Bourne, It Runs in the Family (Wanneroo Repertory)
Justin Freind, The Sunshine Boys (Harbour Theatre)
Grant Malcolm, Someone Who’ll Watch Over Me (Irish Theatre Players)
Chris Juckes, Moonlight and Magnolias (Wanneroo Repertory)

Best Actress in a Musical

Cassie Skinner, First Date (Blak Yak)
Elethea Satorelli, Chicago (Koorliny Arts Centre)
Genevieve Newman, Ruthless (Koorliny Arts Centre)
Steph Hickey, The Wedding Singer (Wanneroo Repertory)
Helen Kerr, Chicago (Koorliny Arts Centre)

Best Actress in a Play

Sally Barendse, Other Desert Cities (Playlovers)
Susan Lynch, Factory Girls (Irish Theatre Players)
Nyree Hughes, Design for Living (Old Mill Theatre)
Alide Chaney, Who’s Afraid of Virginia Woolf (Darlington Theatre Players)
Cate Jennings, Other Desert Cities (Playlovers)

The Mary Webb Award for Best Director of a Musical

David Nelson and Jen Edwards, The Wedding Singer (Wanneroo Repertory)
Kim Angus, Chicago (Koorliny Arts Centre)
Katherine Freind, The Secret Garden (Melville Theatre Company)
Mary Ellen Sutherland, Fiddler on the Roof (Southwest Opera Company)
Kate McIntosh and Allen Blachford, Ruthless (Koorliny Arts Centre)

Best Musical Director

John McPherson, Title of Show (Wanneroo Secondary College)
Andrew Dobosz, Chicago (Koorliny Arts Centre)
Taui Pinker, Ruthless (Koorliny Arts Centre)
Ross Burford and Justin Freind, The Secret Garden (Melville Theatre Company)
Maddy Innes, The Wedding Singer (Wanneroo Repertory)

The Brenda Stanley Award for Best Costumes in a Play

Other Desert Cities – Playlovers
Moonlight and Magnolias – Wanneroo Repertory
Stepping Out – Koorliny Arts Centre
Mort – Roleystone Theatre
Don Quixote – Performing Arts Association of Notre Dame Australia

Best Actor in a Play

Oliver Kaiser, Cloudstreet (Old Mill Theatre)
Richard Hadler, Who’s Afraid of Virginia Woolf (Darlington Theatre Players)
Tim Fraser, Moonlight and Magnolias (Wanneroo Repertory)
Paul Davey, Someone Who’ll Watch Over Me (Irish Theatre Players)
Nathan Hambly, Cloudstreet (Old Mill Theatre)

Best Supporting Actor in a Musical

Emerson Brophy, The Wedding Singer (Wanneroo Repertory)
Callan Kneale, Chicago (Koorliny Arts Centre)
Mitch Lawrence, First Date (Blak Yak Theatre)
Ross Burford, The Secret Garden (Melville Theatre Company)
Jon Lambert, Chicago (Koorliny Arts Centre)

Best Director of a Play

Barry Park, Other Desert Cities (Playlovers)
Andrew Baker, Someone Who’ll Watch Over Me (Irish Theatre Players)
Ryan Taaffe, Factory Girls (Irish Theatre Players)
Carryn McLean, Moonlight and Magnolias (Wanneroo Repertory)
Siobhan Vincent, The Glass Menagerie (Garrick Theatre Club)

The Yvonne Lynch Breakthrough Award

Siobhan Vincent, The Glass Menagerie (Garrick Theatre)
Suzie Maratea, Fiddler on the Roof (Southwest Opera Company)
Jesse Hislop, Cosi (What’s My Line Theatre)
Kael McGrechan, The Glass Menagerie (Garrick Theatre Club)
Nicholas Parsonage, Title of Show (Wanneroo Secondary College)

Veronica Overton Low Award for Best Youth in a Musical

Christie McGarrity, The Secret Garden (Melville Theatre Company)
Matthew Manning, Calvin Berger (Roleystone Theatre Company)
Bella Freeman, Ruthless (Koorliny Arts Centre)
Nicholas Parsonage, Title of Show (Wanneroo Secondary College)
Seamus Harrison, Calvin Berger (Roleystone Theatre Company)

The Kevan Hook Award Best Set in a Musical

Mulan Jr – Stirling Players
The Secret Garden – Melville Theatre Company
Chicago – Koorliny Arts Centre
Jungle Book – Darlington Theatre Players
Ruthless – Koorliny Arts Centre

Best Supporting Actress in a Musical

Gloria Rogerson, Fiddler on the Roof (Southwest Opera Company)
Kimberley Harris, Heathers (Hand In Hand Theatre Company)
Rachel Monamy, Chicago (Koorliny Arts Centre)
Dixie Johnstone, The Wedding Singer (Wanneroo Repertory)

Rebecca Dilley, Heathers (Hand in Hand Theatre Company)

Best Actor in a Musical

Tom Hutton, First Date (Blak Yak Theatre)
Rob Hill, Fiddler on the Roof (Southwest Opera Company)
David Wallace, Chicago (Koorliny Arts Centre)
Justin Freind, The Secret Garden (Melville Theatre Company)
Matthew Arnold, Carrie (Phoenix Theatre/Dark Psychic Productions)

Elizabeth Crewes Front of House Award

Murray Music and Drama
Darlington Theatre Players
Harbour Theatre
Garrick Theatre Club
Irish Theatre Players

Best Choreographer

Allen Blachford, Chicago (Koorliny Arts Centre)
Claire Harley and John McPherson, Greenwicks (Wanneroo Repertory)
Mary Ellen Sutherland, Fiddler on the Roof (SouthWest Opera Company)
Shanice-Kalina Thompson, Camp Rock (Black Box Performing Arts)
Aleisha Archer, Jen Edwards, Dixie Johnstone, The Wedding Singer (Wanneroo Repertory)

The David Crewes Award for Best Set in a Play

Cinderella – Garrick Theatre Club
It Runs in the Family – Wanneroo Repertory
Design for Living – Old Mill Theatre
Who’s Afraid of Virginia Woolf – Darlington Theatre Players
Other Desert Cities – Playlovers

Best Supporting Actress in a Play

Chandra Wyatt, Other Desert Cities (Playlovers)
Krysia Wiechecki, Who’s Afraid of Virginia Woolf (Darlington Theatre Players)
Suzannah Churchman, The Witches (Koorliny Arts Centre)
Caroline McDonnell, The Factory Girls (Irish Theatre Players)
Kath Jones, Life After George (Garrick Theatre Club)

Best Costumes in a Musical

The Jungle Book (Darlington Theatre Players)
Greenwicks (Wanneroo Repertory)
Fiddler on the Roof (Southwest Opera Company)
Oklahoma (Roleystone Theatre)
Ruthless (Koorliny Arts Centre)

Best Youth Production

Title of Show – Wanneroo Secondary College
Mulan Jr – Stirling Players
Calvin Berger – Roleystone Theatre
Camp Rock – Black Box Performing Arts
Shrek JR the Musical – Primadonna Productions