Youthfest 2018 – Results

by September 16, 2018

Youthfest 2018

After an outstanding and full weekend of Youthfest 2018 I pleased to announce the results. All participants should be congratulated.

We thank Stirling Players for being wonderful and gracious hosts.

The results in no particular order are:

The Melville Theatre Encouragement Award
Nathanael Bryant
New City Theatre – The Royal Feet

Adjudicators Encouragement Award
Sebastian Nimmo
Whiz Wham Alakazam – For Outstanding Narration

Best Actor Junior
Jasper Buckel
Whiz Wham Alakazam

Adjudicators Encouragement Award
Mara Homez
Offerings – St Norbert College

Adjudicators Encouragement Award
Isobel Green
Long Live the King – Stirling Players Youth Theatre Group

Best Stage Manager
Oliver Turpin
Sawyers Valley Primary School

Best Double Act
Keaton Humphreys and Willow Urlus
A Mystery at Magpie Manor
Sawyers Valley Primary School

Fight Choreography Award
Ben Lane and Peter White
A Work In Progress
Stirling Players Youth Theatre Group

Adjudicators Encouragement Award
Kira Hosking
Outstanding work in a supporting role
Long Live the King
Stirling Players Youth Theatre Group

Adjudicators Encouragement Award
Olivia Buchanan
For Outstanding Storytelling
The Queen of Tarts – Creative Expression Theatre Company

Adjudicators Encouragement Award
Atira Shack
For excellent work in a supporting role

Adjudicators Encouragement Award
Ella Wakeman
For outstanding narration

The Terry Hackett Award for Most Innovative Production (Senior)
A Work in Progress
Stirling Players Youth Theatre Group

The Ann Hill Award for Best Production (Senior)
For Feets Sake
St Norbert College

Best Director (Senior)
Scarlett Greenock
Long Live the King
Stirling Players Youth Theatre Group

Best Actress Senior
Evie Jagot
All I Really Needed to Know I Learnt From Being in a Bad Play
Kadettes

Best Actor (Senior)
Chris Alvaro
Tyler
Lockdown
Art in Motion Theatre Company

Senior Encouragement Award
Miriam Hayek
Thessaly
For Feets Sake
St Norbert College

The Terry Hackett Award for Most Innovative Production (Junior)
After Hours
Melville Primary School

The Jack and Mavis Hart Award for Best Junior Production
Whiz Wham Alakazam
Sawyers Valley Primary School

Best Director (Junior)
Jillian Gilbertson
After Hours
Melville Primary School

Best Actress (Junior)
Ava Zappara – Vikingur
After Hours
Melville Primary School